RELACJA Z XXVI MISTRZOSTW W TENISA STOŁOWEGO
RELACJA Z XXVI MISTRZOSTW W TENISA STOŁOWEGO
04.12.2023

W niedzielę 3 stycznia br. odbyła się sztandarowa impreza sportowa organizowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Buku tj. XXVI Mistrzostwa Miasta i Gminy Buk w Tenisie Stołowym. W tym wydarzeniu sportowym udział mógł wziąć każdy by sprawdzić swoje umiejętności w popularnym ping-pongu. Turniej został podzielony na dwie kategorie w, których odpowiednio mogli grać zawodniczki i zawodnicy do lat 16 oraz druga, która była przewidziana dla starszych amatorów tej dyscypliny sportu. Ostatecznie do wspólnej rywalizacji przystąpiło 9 zawodników w kategorii OPEN i 17 młodzieżowców. Ci pierwsi zagrali systemem każdy z każdym, a więc aby wygrać należało pokonać wszystkich przeciwników. W kategorii do lat 16 podzielono uczestników na 4 grupy. A następnie po pojedynkach fazy grupowej utworzono 8 par fazy play-off i grano zgodnie z przyjętą drabinką spotkań aż do wielkiego finału.

W kategorii OPEN rozegrano w sumie 36 spotkań. Najlepszy tego dnia był Mateusz Górczak z Poznania, który pokonał w decydującym meczu 3:2 Adama Krzymińskiego także mieszkańca Poznania. Warto dodać, że obaj panowie dokładnie z takim samym rezultatem ukończyli poprzednie – XXV Mistrzostwa MiG Buk w Tenisie Stołowy. Na najniższym stopniu podium uplasował się bukowianin – Sławomir Gurgas, który także w ostatnim meczu wygrał z Markiem Nawrockim 3:2 i jak się później okazało dało po zasłużoną trzecią pozycję.

U młodzieży sprawa pierwszego miejsca była jeszcze bardziej zacięta i wyrównana. W fazie TOP 16 faworyci wygrali swoje mecze, a później w ćwierćfinałach rywalizacja przeniosła się jeszcze na wyższy poziom. Na tym etapie z turniejem pożegnali się nie tyle słabsi gracze co nieco młodsi (roczniki 2011-2013), którzy musieli uznać wyższość bardziej ogranych i doświadczonych przeciwników.

Ćwierfinały:

Królikowski – Atamaniuk 1:3
Nietopiel – Wawrzyniak 0:3
Babii – Kardański 3:2
Trojanek – Winiarski 0:3

W półfinałach Jeremi Winiarski bardzo pewnie pokonał Mychailo Babii 3:0, natomiast inny zawodnik z Ukrainy Oleksander Atamaniuk po emocjonującym meczu pokonał Grzegorza Wawrzyniaka 3:2. W meczu o 3 miejsce ponowie doszło do 5-cio setowego pojedynku w którym lepszy okazał się G. Wawrzyniak, który rok temu nie wyszedł z grupy eliminacyjnej. Młodzieżowy finał to podobnie jak w kategorii OPEN powtórka z ubiegłego roku, ale z innym rezultatem. W 2022 roku to O. Atamaniuk był najlepszy, natomiast tegoroczne młodzieżowe mistrzostwo w tenisie stołowym przypadło Jeremiemu Winiarskiemu, który pokonał swojego kolegę 3:2.